HISTORIA: Kamienica nr 10

4fa387cea9083_o

Usytuowana w ścisłym centrum Katowic, w historycznej zabudowie, kameralna ulica Mariacka w założeniu władz miasta ma się stać tętniącym życiem deptakiem odwiedzanym licznie przez mieszkańców i turystów. Na razie jednak mimo remontowanej sukcesywnie zabudowy, nowej nawierzchni, nowoczesnych elementów małej architektury, brakuje tutaj atrakcji, które przyciągnęłyby ludzi i dawałyby im możliwość spędzenia wolnego czasu w miły sposób.

To zadanie mogą spełnić miejsca, które będą miały do zaoferowania ciekawe, niespotykane gdzie indziej doznania oraz obiekty kulturalne z ciekawym programem. W tej części Katowic brak jest także parków, skwerów. Są to ważne miejsca dla ludzi spędzających czas w śródmieściu ? pozwalają na chwilowy odpoczynek od zgiełku, wyciszenie.

Dzięki nowej miejskiej inwestycji oblicze deptaka ma zostać zmienione. Przebudowana ma być kamienica przy ul. Mariackiej 10, gdzie do tej pory znajdował się dom aukcyjny DESA. Na razie zaniedbana kamienica niczym nie wyróżnia się na tle ulicy. Na elewacji straszą cegły, które stały się widoczne po odpadnięciu tynku, resztki tynku pokryte są grubą warstwą brudu i pyłu. Kamienica jest w bardzo złym stanie technicznym, dlatego tym bardziej cieszy planowany remont.

Kamienica z numerem 10 powstała w 1873 roku, jest więc jedną z najstarszych istniejących kamienic tego młodego miasta. Kamienica ta prawdopodobnie zbudowana jest według projektu najsłynniejszego katowickiego architekta XIX wieku, Ignatza Grünfelda. Budynek przy ul. Mariackiej to narożna, trzykondygnacyjna kamienica, utrzymana w stylu neorenesansowym. W trakcie oględzin w dniu 28 sierpnia ub. r. Miejski Konserwator Zabytków stwierdził, że wnętrza budynku są mało cenne, ponieważ nie zachowało się wiele oryginalnych ornamentów.

Wkrótce ten budynek dostanie drugie życie. Miasto Katowice rozpisało konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy i zmiany funkcji tego obiektu. Postanowiono, że wnętrze budynku zostanie współcześnie zagospodarowane. Pierwsze i drugie piętro zostanie poddane renowacji, z zachowaniem wszelkich ornamentów, natomiast parter zostanie przebudowany. Dodatkowo kamienica ma być nadbudowana o jedno piętro. Celem nadbudowy jest powiększenie powierzchni użytkowej, ale także stworzenie pewnego symbolu, który będzie szokował i zachęcał do zatrzymania się na ul. Mariackiej. Pomysłodawcy inwestycji chcą, by budynek nabrał takiej formy, by każdy chciał sobie zrobić przy nim zdjęcie.

Na przebudowę kamienicy Urząd Miasta planuje wydać 10 mln złotych. Zwycięski projekt został wyłoniony przez sąd konkursowy. Uroczystość ogłoszenie wyników z udziałem Sądu Konkursowego i Prezydenta Katowic Piotra Uszoka odbyła się w dniu 15 marca 2010 r. w Galerii Rondo Sztuki. I Nagrodę zdobyła propozycja przygotowana przez INCO sp. z o.o. z Gliwic.

Po przebudowie budynek stanie się obiektem ogólnie dostępnym. Planowane jest tam stworzenie miejsca na wystawy, kameralnej sali koncertowej, salonu muzycznego oraz kawiarni. Całość ma zachęcić ludzi do przyjścia i spędzenia czasu na ul. Mariackiej. Gdyby takie miejsce powstało w centrum miasta, to bardzo by je ożywiło. Miejmy nadzieję, że przebudowa tej kamienicy to dopiero początek, a miasto zmodernizuje kolejne budynki przy tej ulicy, nadając im podobne funkcje.


Opublikowane w Historia Katowic