Dżamp weekendowy

W weekend 14-16 grudnia odbył się Dżamp weekendowy, czyli  wyjazd zorganizowany z myślą o studentach niepełnosprawnych. Organizatorem całej inicjatywy było wrocławskie stowarzyszenie Twoje nowe możliwości, zajmujące się wyrównywaniem szans osób niepełnosprawnych w zdobywaniu wykształcenia.

Pobyt odbył się w malowniczo położonym górskim miasteczku Wierchomla Mała w ośrodku przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, a ponadto posiadającym wiele udogodnień np.: jacuzzi, basen i sauna. W programie wyjazdu pojawiły się wycieczki do Ziemi Nowosądeckiej, Aquaparku w Popradzie oraz w Wysokie Tatry. Wieczorami natomiast odbywały się prezentacje organizacji studenckich i fundacji oraz imprezy integracyjne.

Podczas Dżampu panowała bardzo przyjazna atmosfera, uczestnicy byli dla siebie serdeczni i w razie potrzeby chętnie pomagali sobie nawzajem. Uczestnictwo w atrakcjach było dobrowolne – kto chciał relaksował się w jacuzzi, inni zaś chodzili po górach czy też śmigali na nartach.

Dżamp Weekendowy jest świetnym przedsięwzięciem. Pozwala na poznanie nowych osób z podobnymi lub zupełnie innymi problemami zdrowotnymi, a przez to łatwiej jest zaakceptować własne ograniczenia. Wyjazd ten pozwolił mi odpocząć oraz zobaczyć nowe miejsca. Mam nadzieję, że w przyszłości podobne akcje również będą organizowane i chętnie wezmę w nich udział – powiedział jeden z uczestników, Michał, 25 lat, student Budowy i eksploatacji maszyn oraz Informatyki.

Wyjazd tego typu pokazuje, że studenci niepełnosprawni to zwykli studenci,z którymi można wesoło spędzić czas na imprezach czy wycieczkach, ale też podjąć wspólnie działania w szczytnym celu w różnorodnych organizacjach.

Tego typu wyjazdy pokazują, że nie ma sensu w stwarzaniu hermetycznego świata „tylko niepełnosprawnych” i  „tylko zdrowych.” W czasie zabaw integracyjnych obydwie strony mogły otworzyć się na siebie, lepiej poznać, znaleźć wspólne cele w organizacjach studenckich, a tym samym wnieść do swojego życia coś ciekawego i zawrzeć wiele nowych, inspirujących znajomości.

 

Józefa Granda / AEGEE Katowice


Opublikowane w Z Katowic i otagowane ,