Podarować Katowicom coś od siebie

Jeśli żyjesz w danym miejscu, powinieneś mu podarować coś od siebie. Takiego zdania są członkowie grupy 032, którzy postanowili sprezentować Katowicom – miastu, w którym mieszkają i tworzą – z okazji jego 150 urodzin najprawdziwsze pocztówki muzyczne.

Zespół 032 został założony kilka lat temu, jak wspominają muzycy, w czasie czerwcowej burzy. Z czasem z trzech osób grupa rozrosła się do siedmiu i w takim też składzie aktualnie występuje. Nazwa  032  pochodzi od byłego numeru kierunkowego województwa śląskiego. Stylistyka muzyki zespołu oscyluje wokół folk-rocka. Obecnie grupa jest w trakcie poszukiwania wydawcy gotowej już debiutanckiej płyty.

Od samego początku w twórczości zespołu jest stale obecny motyw Górnego Śląska. W ubiegłym roku muzycy nagrali piosenkę wraz z teledyskiem poświęconą miastu Katowice. – Każdy z członków zespołu ma silne poczucie związku z Górnym Śląskiem, przede wszystkim z Katowicami. Tutaj mieszkają i wiele działają, stąd też u nich naturalna potrzeba, by dać temu miejscu coś od siebie. W pewnym momencie  stwierdzili, że pośród dziesiątek piosenek o Warszawie, setek o San Francisco i tysięcy o Paryżu trudno było dotąd znaleźć piosenkę o Katowicach. A przecież  to miasto wcale nie ma mniej do zaoferowania. Dlatego też powstało “Teraz i zawsze Katowice”. Zespół 032 chciał poprzez tę piosenkę raz złożyć ukłon dla miasta, a dwa  pokazać Katowice jako miasto przebogate  kulturowo, gdzie dużo się dzieje, i  które jest  bardzo otwarte na zewnątrz – mówi Mardoniusz Maćkowiak, menadżer grupy.

W trakcie powstawania teledysku do „Teraz i zawsze Katowice”, realizowanego z pomocą Miasta Katowice  i Wydziału Promocji, muzycy wpadli też na pomysł, by stworzyć coś na kształt popularnej niegdyś muzycznej pocztówki. – Jest to połączenie starego z nowym i próba stworzenia dzisiejszej pocztówki muzycznej. To kolejne podkreślenie naszych silnie osadzonych w całym Górnym Śląsku, i Katowicach przede wszystkim, korzeni oraz wyraz wdzięczności dla miasta i w naszej opinii – bardzo fajny gadżet/pamiątka. Długo zastanawialiśmy się  nad tym, co powinno znaleźć się na jej awersie, i zdecydowaliśmy się ostatecznie na nowe Muzeum Śląskie, które podkreśla związek przeszłości z przyszłością Katowic – jest nowocześnie zbudowane, ale też przypomina o tym, co już było. Teraz, przy okazji 150-lecia Katowic, będziemy badać zapotrzebowanie na ten produkt. Fajnie byłoby móc udostępnić go szerzej mieszkańcom, na razie dostępny jest tylko bezpośrednio u nas, na zasadzie indywidualnych zamówień przez nasz fanpage lub mail – opowiada Mardoniusz Maćkowiak.

Grupie udało się nawiązać także współpracę z Miastem Ogrodów, z którym będzie tworzyć prawdziwe muzyczne pocztówki, za sprawą  brytyjskiej wytwórni Northern Records,  która jako jedna z niewielu  na świecie zajmuje się  tłoczeniem takich produktów. – Miasto Ogrodów zgodziło się objąć patronat nad projektem. Musieliśmy dojść tutaj jednak do pewnego kompromisu: taka pocztówka może zaoferować maksymalnie trzy minuty grania, więc nasza najważniejsza piosenka, „Teraz i zawsze  Katowice”, nie mieściła się  tam. Nie chcieliśmy jej ciąć,  dlatego zdecydowaliśmy się  na tak zwany flexi disc, czyli 7 – calowy winyl, z tego względu, że wchodzi tam ponad  6 minut muzyki. Zamieścimy na nim dwa nasze utwory, „Teraz i zawsze Katowice oraz „Ave Silesia”. Teraz kończymy zbieranie  materiałów dla wytwórni i – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – całość będzie gotowa na początku lipca. Najważniejsze, by zdążyć z tym na 150 urodziny Miasta Katowice – mówi Mardoniusz Maćkowiak.

Nie ukrywa, że  ma nadzieję, że dzięki temu  projektowi zespołem zainteresują się rozgłośnie radiowe. – Taki winyl może być  fajnym prezentem dla nich, tym bardziej, że format winylowy nie jest w Polsce zbyt popularny i będzie to coś innego. Może zwróci to ich uwagę, będą na tyle zainteresowani, że zechcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat projektu i wyjdzie z tego coś ciekawego – zastanawia się Mardoniusz Maćkowiak.

Zespół 032 będzie można usłyszeć w tym roku jeszcze wiele razy, m.in. 29 maja w Rybniku przy okazji Dyktanda Śląskiego czy podczas obchodów 150 urodzin Katowic. Więcej informacji na temat koncertów grupy – na które, rzecz jasna, serdecznie wszystkich zapraszamy – można znaleźć TUTAJ

Izabella Pacek/Mariacka.eu

Zdjęcie: 032


Opublikowane w Aktualności, Historia Katowic, Z Katowic i otagowane , , , , ,