Wyjść z miasta. Slow Festival 2015 u stóp Beskidu Śląskiego

Oderwanie się od szybkiego tempa, w jakim żyjemy. Taka jest główna idea organizowanego od 2011 roku Slow Festivalu. W tym roku odbywająca się dotychczas w Rosarium Parku Śląskiego impreza zmienia formułę. Zachęcamy mieszkańców Katowic i okolic do porzucenia na dwa dni (4 – 5 lipca) codziennych obowiązków oraz świata “online” i udania się do Etno Chaty Topolej w Goleszowie. Wszystko po to, aby na nowo usłyszeć siebie i innych oraz zaangażować się w różne twórcze działania.

 – Były dwa powody, dla których postanowiliśmy zmienić dotychczasową formułę Slow Festiwalu. Z reguły ludzie zjeżdżają do danego miasta na festiwal. Chcieliśmy to odwrócić i to my jedziemy do ludzi. W tym roku wybraliśmy Etno Chatę Topolej w Goleszowie. Jeżeli ta formuła się sprawdzi to co roku będziemy w innym miejscu. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to DIGITAL DETOX. Wyjazd do miejsca, gdzie wokół nie ma sklepów i innych “atrakcji” pozwoli nam zintegrować uczestników festiwalu. Będziemy mogli skupić się tylko na nas samych, na towarzystwie, rozmowach. Wyjście z miasta sprzyja odcięciu się od cyfrowego świata – tłumaczy Anna Wietecha z Pracowni Działań Kreatywnych LOFT, która organizuje imprezę. Według niej obecnie ludzie zbyt dużo czasu spędzają w sieci, co negatywnie się odbija na ich życiu. – Posłużę się tekstem psychologa i terapeuty, Marty Melka – Roszczyk: “Nie chodzi tylko o nadmierne korzystanie z urządzeń multimedialnych, ale o niemal całkowite przeniesienie swojego życia do sieci. Coraz więcej osób kontaktuje się głównie za pomocą Internetu. Taka forma relacji niestety nie wpływa pozytywnie na emocjonalną stronę życia. Wszelkie formy odizolowania ludzi od multimedialnych urządzeń są pozytywne, ponieważ pokazują, że świat jest niezwykle atrakcyjny bez pomocy Internetu”. Od pierwszej edycji Slow Festiwalu interesują nas takie tematy jak: ekologia, minimalizm, rower, powrót do korzeni, wegetarianizm, kooperatywy spożywcze itp. Wyłączenie się z cyfrowego świata też znajduje się w kręgu naszych zainteresowań.

Odpoczynkowi od świata multimedialnych urządzeń sprzyja miejsce, w którym odbywać się będzie wydarzenie. – W ubiegłym roku gościliśmy na Słów Festiwalu zespół z Maroka Chigaga Group. W tym roku grupa również odwiedzi Polskę, a miejscem, gdzie będą “mieszkać” będzie właśnie Etno Chata Topolej. Będą, poza koncertem, organizować warsztaty np. parzenia marokańskiej herbaty (analogowo, na ognisku). Drugi powód to niedaleka odległość od Chorzowa, a jednocześnie miejsca, gdzie można się wyłączyć – wyjaśnia Anna Wietecha.

Podczas pobytu u stóp Beskidu Śląskiego na uczestników imprezy czeka wiele atrakcji. Będą odbywać się koncerty (Chigaga Group z Maroka, Beata Bocek z Czech) i warsztaty (wikliniarskie, tworzenia naturalnych kosmetyków, parzenia marokańskiej herbaty, bębniarskie z zespołem Foliba, “Język Żyrafy” – porozumienie bez przemocy, joga, joga śmiechu, dla dzieci plastyczne i animacji). Ponadto zainteresowani będą mogli wziąć udział w grze terenowej i konkursie fotograficznym (zdjęcia analogowe). Natomiast wieczorem planowane jest ognisko, podczas którego będzie okazja pośpiewać i potańczyć przy dźwiękach bębnów i gitar oraz wzajemnie się poznać.

Na sam koniec rozmowy postanowiliśmy zapytać Annę Wietechę o to, czy zauważyła, że ludzie pod wpływem uczestnictwa w organizowanym przez nią wydarzeniu zaczęli mocniej interesować się ruchem slow i doceniać możliwości, jakie wypływają ze spędzania wolnego czasu w alternatywny sposób. – Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Zawsze świeżo po wydarzeniu dostajemy informacje, że było rewelacyjnie, ludzie są “pobudzeni”, żywo reagują, chcą więcej. Osobiście dostałam kiedyś maila od dziewczyny, z treścią, że całą noc po Slow Festiwalu nie mogła zasnąć, myśli o radykalnych zmianach w swoim życiu. Z drugiej strony co roku przychodzą nowi ludzie, którym tematy okołofestiwalowe są bliskie. Gratulują pomysłu na niekomercyjną imprezę, chcą coś “dołożyć od siebie”. Mieliśmy dziewczynę, która opowiadała jak projektować samowystarczalne siedliska ludzkie, czy chłopaka, który opowiadał o historii i działalności Partyzantki Ogrodniczej. To też ważny aspekt, który daje ludziom możliwość spotkania się, poznania, wymienienia poglądów.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia można znaleźć TUTAJ

Izabella Pacek/Mariacka.eu

Plakat: Kaja Renkas


Opublikowane w Aktualności, Styl Zycia, Z Katowic i otagowane , , , , , , , ,