Puls ziemi

Multiinstrumentalista i założyciel legendarnego zespołu SBB na wyjątkowym koncercie na cztery strony katowickiego Rynku. Na jubileusz 150-lecia Katowic Józef Skrzek przygotował muzyczną suitę zatytułowaną „Puls Ziemi”. To hołd oddany miastu, jego historii i mieszkańcom, ale także hymn wyrażający wiarę w jego przyszłość. Muzyka i scenografia przygotowana przez Matyldę Sałajewską ułożą się w wielkie, muzyczne widowisko. Zapraszamy 29 września o godzinie 19:00. Wstęp bezpłatny.

Muzyka popłynie z samego serca miasta, bo specjalna scena stanie na środku katowickiego Rynku. Zaprojektowana przez znakomitego architekta Tomasza Koniora (autora m.in. nowej siedziby NOSPR) pozwoli muzykom grać w cztery strony świata.
Do projektu Józef Skrzek zaprosił wielu przyjaciół – znakomitych muzyków, z którymi współpracuje od lat, i którzy wraz z nim wykonają ten jedyny w swoim rodzaju koncert. Na scenie wystąpią m.in.:
Natalia Sikora – aktorka i wokalistka, laureatka konkursu SuperDebiuty Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2013 roku oraz zwyciężczyni II edycji programu The Voice of Poland. Występowała m.in. z zespołem Skaldowie, słynie także z coverów piosenek Janis Joplin (jedną z nich, „Try” wykonała brawurowo wraz z Anią Rusowicz podczas tegorocznego Przystanku Woodstock).
Manuel Göttsching – legendarna postać światowej sceny muzyki elektronicznej, jeden z ojców chrzestnych nurtu krautrock. Założona przez niego wraz m.in. z Klausem Schulze grupa Ash Ra Tempel wymieniana jest dziś jednym tchem z takimi gigantami jak Kraftwerk.
Paul Lawler – brytyjski multiinstrumentalista i twórca muzyki elektronicznej, ukrywający się także pod pseudonimem Max van Richter czy Arcane. Niemal 600 jego utworów wykorzystano w filmach, serialach czy produkcjach telewizyjnych.
Misha Ogorodov – klawiszowiec dzielący z Józefem Skrzekiem pasję do gry na syntezatorach typu Moog czy Rhodes piano. Wpływ na jego twórczość miała polska muzyka lat 60. i 70., m.in. Czesława Niemena czy SBB. Współpracował z takimi postaciami jak Ian Gillan (Deep Purple) czy Ken Hensley (Uriah Heep).
Listę wykonawców dopełni legendarny zespół SBB, skrzypaczka Elżbieta Skrzek oraz Mirosław Muzykant.
Józef Skrzek – urodzony w górniczej rodzinie w Michałkowicach (Siemianowice Śląskie), skończył katowicką Państwową Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu, krótko studiował też w Akademii Muzycznej. Zadebiutował już w 1970 roku jako basista i pianista zespołu Breakout. Po roku wrócił jednak na Śląsk, gdzie założył wraz z Antymosem Apostolisem oraz Jerzym Piotrowskim zespół SBB. Zespół w pierwszych latach towarzyszył Czesławowi Niemenowi, a gdy ich drogi się rozeszły, zaczął indywidulaną karierę. Dziś należy do jednych z najważniejszych zespołów nurtu rocka progresywnego w historii polskiej muzyki.
Józef Skrzek jest znany także ze swojego zamiłowania do syntezatorów typu Moog, a swoją muzykę elektroniczną regularnie prezentuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Liczną publiczność gromadzą jego organowe recitale w kościołach całej Europy (szczególnie w Niemczech). Józef Skrzek skomponował również muzykę do licznych filmów takich reżyserów jak Lech Majewski Czy Piotr Szulkin.

ŹRÓDŁO: informacja prasowa


Opublikowane w Aktualności, Centrum i Mariacka, Z Katowic